This event was held on Thursday Sep 10th 2020 at the 4.332 km long Oulton Park international w/o chicanes track in United Kingdom. Qualifying began at 19:30 GMT, followed by two races.

There will be a two tire set limit per race. After race 1, there will be an immediate 10 minute warm up followed by race 2. Practice will start just before sunrise and race 2 will end at night( time acceleration will be set to 4x). Weather and track condition will be dynamic.

Allowed cars

This is a multi-car event. Drivers may choose one of the following cars.

  1. Dallara P217

    Fuel limited to 50%
  2. GTE cars

    Fuel limited to 45%

Results table - Race #1

PosNameStartCar #CarOutIntervalLaps ledQualAvg lapFastest lapfastest laplaps complInc
1Giorgio Zegretti
229Dallara P217Running21:13.761:18.051:13.5251615
2Benjamin Morton
777Dallara P217Running00.6611:15.651:18.091:14.366168
3Isaac Snider
3333Dallara P217Running15.7231:14.751:19.031:13.9951617
4Albert Molinero
511Dallara P217Running19.9811:15.051:19.291:14.5231614
5Renzo A. Olivieri
193Dallara P217Running40.9731:13.751:16.621:14.4831610
6Andrew-Adair Saunders
114Dallara P217Running49.2701:17.951:21.131:16.4491612
7Aron Kertesz
876Dallara P217Running51.0301:16.541:21.241:15.26121611
8Sven Deml
1313GTE ClassRunning1:09.9401:21.181:22.421:21.234169
9Florian Büscher
1421GTE ClassRunning1:12.7301:21.61:22.591:21.4831614
10Reinhard Hiebl
157GTE ClassRunning1:13.2501:21.611:22.621:21.323165
11Ryan Hellyer
627Dallara P217Running-1L31:15.581:21.081:14.9131513
12Pascal Filotto
1612GTE ClassRunning-1L01:22.211:24.721:22.334154
13Thomas Lademann
1914GTE ClassRunning-1L01:23.241:25.871:22.942158
14Robert Kunkis
2618GTE ClassRunning-1L01:26.531:23.7721512
15Andy J Scott
201GTE ClassRunning-1L01:23.51:26.991:23.8110159
16Heiko Krüger
2386Dallara P217Running-1L01:25.471:16.28151521
17Pete Snake
17666GTE ClassRunning-1L01:22.831:28.581:22.9171510
18Carrick Stonehouse
2716GTE ClassRunning-2L01:30.091:23.93149
19Alaric van den Bos
1810GTE ClassRunning-2L01:23.071:25.551:23.231412
20Franz Josef Stumm
2134GTE ClassRunning-2L01:24.611:26.591:23.7511149
21Bruce Johnson
290GTE ClassRunning-2L01:35.241:27.0451411
22Stefan Rossmann
22353GTE ClassRunning-3L01:25.011:25.521:23.6221318
23Jan Niederhumer
106Dallara P217Running-3L01:17.61:26.791:17.11121317
24Markus Kramer
28103GTE ClassRunning-3L01:33.721:25.03121323
25Mario Babić
9172Dallara P217Disconnected-6L31:17.421:16.731:14.8141010
26Giacomo Bersani
4128Dallara P217Disconnected-12L01:14.861:19.021:15.434410
27Frederico Stocker
123Dallara P217Running-15L01:18.4417
28Jamie D Thomas
2417Dallara P217Disconnected-16L008
29Markus Härtel
2520GTE ClassDisconnected-16L000

Results table - Race #2

PosNameStartCar #CarOutIntervalLaps ledQualAvg lapFastest lapfastest laplaps complInc
1Benjamin Morton
977Dallara P217Running111:15.651:16.961:13.6653211
2Albert Molinero
711Dallara P217Running40.9501:15.051:18.241:14.3625328
3Renzo A. Olivieri
693Dallara P217Running-1L01:13.751:18.651:13.793115
4Giorgio Zegretti
1029Dallara P217Running-1L121:13.761:19.241:13.0583129
5Heiko Krüger
1686Dallara P217Running-1L01:19.941:15.24183124
6Andrew-Adair Saunders
54Dallara P217Running-1L01:17.951:20.791:15.57103119
7Aron Kertesz
476Dallara P217Running-2L01:16.541:22.481:15.16173018
8Frederico Stocker
273Dallara P217Running-2L01:18.441:22.461:15.75123011
9Florian Büscher
221GTE ClassRunning-2L01:21.61:23.361:21.58193012
10Sven Deml
313GTE ClassRunning-2L01:21.181:23.881:21.19133023
11Jan Niederhumer
236Dallara P217Running-3L01:17.61:23.721:15.1142934
12Alaric van den Bos
1910GTE ClassRunning-3L01:23.071:25.911:22.7232915
13Franz Josef Stumm
2034GTE ClassRunning-3L01:24.611:25.651:22.5928294
14Reinhard Hiebl
17GTE ClassRunning-3L01:21.611:24.11:21.5242923
15Thomas Lademann
1314GTE ClassRunning-3L01:23.241:26.581:23.22102911
16Pascal Filotto
1212GTE ClassRunning-3L01:22.211:27.181:22.857299
17Andy J Scott
151GTE ClassRunning-4L01:23.51:28.561:23.25262814
18Pete Snake
17666GTE ClassRunning-5L01:22.831:25.111:22.58262710
19Markus Kramer
24103GTE ClassRunning-5L01:31.581:25.1342720
20Stefan Rossmann
22353GTE ClassRunning-6L01:25.011:28.371:22.96262615
21Bruce Johnson
210GTE ClassRunning-8L01:34.521:26.0932423
22Isaac Snider
8333Dallara P217Running-9L91:14.751:17.881:13.6852317
23Ryan Hellyer
1127Dallara P217Running-11L01:15.581:19.231:14.83142118
24Robert Kunkis
1418GTE ClassDisconnected-12L01:26.031:23.49162015
25Carrick Stonehouse
1816GTE ClassDisconnected-15L01:33.091:23.6751719
26Mario Babić
25172Dallara P217Disconnected-32L01:17.4200
27Giacomo Bersani
26128Dallara P217Disconnected-32L01:14.8600
28Jamie D Thomas
2817Dallara P217Disconnected-32L000
29Markus Härtel
2920GTE ClassDisconnected-32L000